AVAGY TÚLÉLŐ CSOMAG ÚJDONSÜLT KUTYAGAZDIK SZÁMÁRA
Megérkezett az új családtag! Az első felderítő körútjára az egészcsalád négykézláb követi a parányi nyöszörgő szőr-gombócot.
Rövid séta után jóízűen lepisili a szőnyeget, és ezzel a beavatásiszertartás megtörtént. Az újdonsült gazdiban hirtelen ezernyi kérdés merül fel az új jövevénnyel kapcsolatban. A legfontosabb teendőket az alábbiakban foglaljuk össze.
VÉDŐOLTÁSOK
A kölyökállatok oltásait 6-8 hetes korban tanácsos elkezdeni. Az első oltások adta védelmet az oltás megismétlésével erősítjük meg, ezért fontos az oltási program pontos betartása. A szervezet védekező rendszerének a megfelelő válaszhoz időre van szüksége, ezért célszerű az oltásokat 2 hetes időközönként beadatni. Az oltóanyag hatékony védettséget csak egészséges szervezetben képes kialakítani, ezért beteg kutyákat nem oltanak be. A védőoltásokat felnőtt állatok esetében évente tanácsos megismételni. A kutyák rendszeres veszettség elleni védőoltása és féreghajtása kötelező. Az oltást az eb egy éves koráig kétszer kell beadni, majd évente kell újra vakcinázni. Az egyéb fertőző betegségek (szopornyica, kennelköhögés, stb.) elleni védőoltás beadatása évente javasolt, melyet a veszettség oltással együtt ún. kombinált oltás formájában is be tudnak adni.
FÉREGHAJTÁS
A magzatok már az anyaméhben, a kölykök pedig az anyatejjel fertőződhetnek féreglárvákkal, így a kölyök állatok féreghajtását először 2 hetes korban javasolt elvégezni, majd 2 hetes időközökkel legalább 10 hetes korig tanácsos többször megismételni. A fiatal állatok féregtelenítése kiemelkedően fontos, mert a férgesség a kis állatokban súlyos vérszegénységet és mérgezési tüneteket okozhatnak, sőt emberekre (főleg gyermekekre) is veszélyes lehet.
A férgesség tünetei változatosak lehetnek: gyakori hányás, hasmenés, a has puffadása, vérszegénység és bágyadtság, a hányadékban illetve esetleg a „bűnöst" is megpillanthatjuk a bélsárban spagetti-szerű fehér kb. 2-3 cm-es férgek, vagy rizsszemre emlékeztető féreg ízek formájában.
A féreghajtást növendék és felnőtt kutyánál javasolt negyedévente megismételni, évente egyszer pedig kötelező széles spektrumú féreghajtóval elvégezni.
KÜLSŐ PARAZITAMENTESÍTÉS
A kölykök külső élősködői közül leggyakrabban a bolhák okoznak kellemetlenséget. Az apró vérszívó vámszedők a szőnyeg és a bútorhuzat bolyhai között, a padló repedéseiben meghúzódva hónapokig életképesek maradnak, és alkalmas pillanatban ugranak fel kedvencünkre egy kis „falatozásra". Téves azt képzelni, hogy ha az állaton nincs bolha, akkor nem szenved bolhásságtól, hiszen a környezetből folyamatosan juthatnak paraziták az állatra. Éppen ezért fejlesztettek ki olyan készítményeket, mely nem csak az állaton tartózkodó bolhákat, hanem a környezetben élő fejlődési alakokat is elpusztítják. A bolhásságra a gyakori vakaródzás, szőrhiány és sebes pörkök megjelenése hívja fel a figyelmet. Egyes állatok allergiás reakciót mutathatnak a bolha nyálára, és súlyos bőrgyulladás alakulhat ki náluk, ezért érdemes a bolhásságot inkább -rendszeres kezeléssel- megelőzni, mint gyógykezelni.
A kereskedelemben megvásárolható, olcsóbb készítmények gyakran nem elég hatékonyak a paraziták ellen, ezért tanácsos inkább az állatorvosilag igazolt hatékonyságú szerek közül választani.
A BEILLESZKEDÉS
Az új otthonba érkezés első napjai a legnehezebbek az ebecske számára. Egyáltalán nem ismeri ki magát, a lakás tele van számára meglepetésekkel, idegen szagokkal, zajokkal és furcsa, ismeretlen emberekkel. Ha megpróbáljuk magunkat a helyébe képzelni, egyáltalán nem csodálkozhatunk azon, hogy gyámoltalannak és bizonytalannak érzi magát. Ne essünk azonban abba a csapdába, hogy babusgatással és kényeztetéssel próbáljuk enyhíteni családja hiányát. Ne kapjuk fel lépten-nyomon, ha nyöszörög, vagy le-fel rohangál a lakásban. Addig úgysem fogja igazán jól érezni magát, amíg nincs teljes bizalommal új családja iránt. Ezért igyekezzünk minden tőlünk telhetőt elkövetni, hogy hamar beilleszkedjen közénk, és elnyerjük bizalmát. A legfontosabba türelem! Főként az első pár napban! Ne követeljünk tőle sokat, ne ijesztegessük, és legfőképpen ne bántsuk! Szocializációja szempontjából nagyon fontos, hogy ebben az időszakban ne szerezzen rossz, kellemetlen tapasztalatokat, mert azt egy életre megjegyzi.
Nem árt azonban, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a kutya tudja, mit akar, még akkor is ha csak 2 hónapos, megpróbálja környezetéből kihozni mindazt, amit elnéznek neki. kihasználja a gazdi gyenge pillanatait, és ha egyszer már megengedtek neki valamit, azt a későbbiekben is el fogja várni. Jobb tehát, ha következetesen neveljük ebünket az első perctől kezdve. A felfedező kedve valószínűleg nem lankad, minden ehetőt - és nem ehetőt - megkóstol és játszik vele. Azokat a tárgyakat, amiket nem szeretnénk cafatokban viszontlátni (cipőt, papucsot), azonnal vegyünk el tőle egy hangos „pfúj" kíséretében. Természetesen, a tiltott gyümölcsöt helyettesítsük kutyák számára készült játékkal, és akkor mindenki boldog lesz.
SZOBATISZTASÁGRÓL
A szobatisztaságra szoktatás az egyik legnehezebb feladat a Kiskutyáknál. A hat hónapos vagy ennél fiatalabb kiskutyák ugyanis képtelenek pár óránál tovább szabályozni a hólyagműködésüket.
Figyeljünk az árulkodó jelekre : körbeszaglászás vagy a körbe-körbe járkálás. Ilyenkor azonnal ragadjuk meg a pórázt és vigyük ki a kedvenc helyére. Ha ott végzi el a dolgát, dicsérjük meg és jutalmazzuk meg valami finomsággal. Amikor éppen vizel, kommentáljuk a nagy eseményt a "pisil a jó kutyus!" vagy hasonló bátorító kifejezésekkel, így elérhetjük, hogy pár alkalom után csupán a biztató szóra nekiálljon elvégezni a dolgát az általunk kiválasztott és a célra tökéletesen megfelelő helyen. Ha már találtunk egy helyet, ahova kutyusunk szívesen jár, akkor térjünk vele vissza mindig ugyanoda .
A kutyust rendszeres időközönként etessük, és mindig jó minőségű, magas tápértékű eleséget kapjon. Korától függően a kiskutyának naponta 3-4 alkalommal adjunk enni. Ha mindig ugyanabban az időben etetünk, anyagcseréje kiszámítható lesz, és ez a mi dolgunkat is megkönnyíti. Nem érdemes tagadni, hogy egy kutyus szobatisztaságra nevelése bizony fokozott éberséget, sok türelmet és kitartást igényel.
Testi fenyítést soha ne alkalmazzunk a kiskutyánál, ha véletlenül becsurizik. Nem érti ugyanis, hogy mi történik és miért, így többet ártunk vele, mint használunk