2012. augusztus 1-jén lépett hatályba a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II. 16.) Kormányrendelet legújabb módosítása. A változások leginkább a kutyás gazdikat érintik. Segítségképpen összefoglaljuk Önnek a legfontosabb kisállat tartásra vonatkozó módosult jogszabályokat. Legfontosabb módosítások az AEGON hírlevele alapján:
*Kistestű ebeknek (20 kg-ig) legalább 10, közepes testűeknek (20-40kg) 15, nagytestűeknek 20 négyzetméter területet kell biztosítani a jövőben - tehát gyakorlatilag megszűnik a nagyobb testű kutyák lakótelepi lakásban tartásának törvényes lehetősége. A kikötés szabályai is változnak: kistestű ebet legalább 4, közepes testűt 6, nagytestűt pedig 8 méteres eszközzel (lánc, kötél stb.) szabad csak megkötve tartani.
* Az ebek esztétikai csonkítása is megszigorodik: fülmetszés törvényileg tiltottá válik, míg a farok metszését csupán a kutya életének hetedik napjáig lehet elvégezni.
* A kutya, macska (és görény) kölyköket csupán a 8. héten lehet elválasztani az anyjuktól - hazánkban a 6. hét volt eddig a vízválasztó.
* 2013. január elsejétől négy hónapnál idősebb kutyák már csak elektronikus transzponderrel (chippel) megjelölve tarthatóak. Egy ilyen chip megvétele és beültetése minden költséggel együtt nem lehet több 3500 forintnál - ezt is szabályozza a rendelet.
--------------------------------------------------------------------------------------------
http://index.hu/video/2011/11/26/ebado/
http://www.haon.hu/utcara-tehetik-a-kutyakat-az-ebado-miatt/1840215
http://hvg.hu/gazdasag/20111114_ebado_egyeb_kutya
http://www.origo.hu/itthon/20111114-megszavazta-a-parlament-az-ebadot.html
Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998-as törvény módosításával a kormány lehetővé tenné az önkormányzatoknak, hogy évente legfeljebb 3500 forint ebrendészeti hozzájárulást szedjenek a kutyák gazdáitól. Ez alól kivételt élveznek a mentő-, jelző-, vakvezető, rokkantsegítő, vagy terápiás; a Magyar Honvédségben, rendvédelmi szervben, nemzetbiztonsági szolgálatban, vagy közfeladatot ellátó őrszolgálatban alkalmazott; az ivartalanított; az ismert tartóval nem rendelkezi és állatmenhelyen, ebrendészeti telepen, vagy állatvédelmi szervezet telephelyén tartott; valamint állatmenhelyről, ebrendészeti telepről, vagy állatvédelmi szervezettől örökbefogadott kutyák. Az önkormányzatok ugyanakkor maguk dönthetik el, hogy beszedik-e a hozzájárulást. (2011. szeptember 22., Népszabadság)
http://nol.hu/belfold/ebadot_szedhetnenek_az_onkormanyzatok
Az új állatvédelmi törvény szerint általános önkormányzati ebadót vezetnének be és emelnék az állatvédelmi bírságot.
Önkormányzati ebadó bevezetését, a kölyökkutyák kikötésének tiltását, az állatvédelmi bírság drasztikus emelését, a kutyák fülkorrekciós műtéteinek betiltását, valamint a veszélyesnek minősített ebek nem fajta, hanem viselkedés szerinti meghatározását tartalmazza egyebek mellett az állatvédelmi törvény, illetve az egyes állatvédelmi tárgyú kormányrendeletek módosításának hétfőn nyilvánosságra hozott tervezete.
A javaslat szerint - amely a kormany.hu oldalon elérhető - a jövőben az önkormányzatok évenkénti ebösszeírást végeznének. Mivel azonban az ebrendészet állami feladat, annak átruházása mellé forrást is kell biztosítani, ezért - a felelős állattartásra való nevelés, az állatok megbecsülésének javítása mellett - ezt célt is szolgálja az ebrendészeti hozzájárulás bevezetése.
Mentesülnének a díjfizetés alól azok a gazdák, akik ivartalaníttatják és chippel látják el a kutyájukat. Háztartásonként egy kutya után pedig kérelmezhető az önkormányzatnál a fizetési kötelezettség alóli felmentés.
A tervezet szerint a menhelyről hazavitt kutyák után sem kell hozzájárulást fizetni, mely az örökbefogadás gyakoribbá válását eredményezheti.
(forrás: www.hiradó.hu)
Az állatvédelmi törvény módosítása
A törvénytervezet vonatkozik mindenkire, aki állatot tart, de különösen a hobbiállat-tartókra, közülük is elsősorban az ebtartókra és a kisállatkereskedőkre.
Az országban az emberek egyre több kutyát tartanak, de amikor különböző okok miatt tartásuk terhessé válik rövid úton szabadulnak meg tőlük, kilökik őket a kocsiból, a házukból, gazdátlan, kóbor ebek válnak belőlük, akik szennyezik a várost és károkat okoznak.
Jelen törvény célja a tudatos és felelős állattartási kultúra erősítése, az ehhez szükséges szemléletváltás kialakítása az emberek köztudatában. Azt tartjuk fontosnak, hogy csak azok tartsanak háziállatot, akik előre átgondolják, hogy képesek hosszú távon gondoskodni - anyagilag és erkölcsileg - kedvenceikről.
Ezért szükséges:
Az ebrendészeti hozzájárulásból befolyó összegnek legalább a felét a helyi önkormányzat az ivartalanítás valamint az azonosítóval történő megjelölés támogatására köteles fordítani.
Tudatosítani kívánjuk az emberekben, hogy az állatok érző lények, akiknek bántalmazása tevőlegesen, vagy mulasztással nem maradhat következmények nélkül, ezért:
Egyre gyakoribbak a kutyák által okozott súlyos testi sérülések, melyek olykor halálos kimenetelűek. Ezért szükséges:
(forrás: www.kormány.hu)
Módosították a kerületi ebrendeletet!
Egy április 21-én benyújtott javaslat alapján módosításra kerül a kerületi ebrendelet. Ami a mi számunkra érdekes, az az ingatlanonként tarható állatok számára, ill. a kutyafuttatók kijelölésére vonatkozó rész.
"3. Ebtartás
6. § (1) Kertes családi házak esetén háztartásonként az ebek korától és fajtájától függetlenül legfeljebb két eb - és egyszeri szaporulatuk három hónapos korig - tartható.
(2) Többlakásos épületben lakásonként egy eb - és egyszeri szaporulata három hónapos korig - tartható.
(3) Ebet többlakásos épületben lakásban, vagy - a tulajdonosok hozzájárulásával - az udvaron lehet tartani.
(4) Az ebtartónak kötelessége gondoskodni arról, hogy az eb a tartási helyét, illetve az ingatlant felügyelet nélkül ne hagyhassa el.
(5) Közterületen ebet felügyelet nélkül hagyni legfeljebb 30 percre lehet, az alábbi feltételek betartásával: az ebet pórázon meg kell kötni, gondoskodva arról, hogy a közlekedést ne akadályozza, ne okozzon kárt, félelmet, illetve ne tudjon elkóborolni. Támadó természetű ebet még pórázon megkötve, szájkosárral ellátva sem szabad felügyelet nélkül hagyni.
7. § Az ebek szabad mozgásának biztosítására, futtatásukra a kerületi önkormányzat az illetékes szervezetek bevonásával forgalommentes, elkülönített területeket jelöl ki. Az eb futtatójának a kutyafuttatás alkalmával is gondosan mérlegelni kell az összes körülmény figyelembevételével a póráz és a szájkosár használatának szükségességét. A kerület közigazgatási területén kijelölt kutyafuttatók helyét e rendelet 1. melléklete tartalmazza."
A rendelet 2011. május 15-én lépett hatályba.
A mondás úgy tartja, a kutya az ember legjobb barátja. Hozzátehetjük: az ember szomszédjáé nem feltétlenül...
Az állattartás a nagyvárosban sajnos nem mentes a konfliktusoktól, néhány felelõtlen állattartó, aki nem tartja be az együttélésre vonatkozó alapvetõ szabályokat, sokszor megkeseríti szomszédjai életét. Ráadásul ezek a problémák rossz fényt vetnek azokra is, akik kedvenceiket megfelelõen, az írott és íratlan szabályokra tekintettel tartják.
Kerületünkben több mint ötezer kutyát, ennél is több macskát tartanak, vannak, akik hüllõkkel, mások madarakkal osztják meg otthonukat. Az állattartás így vagy úgy szinte mindenkit érint.
Ezért fontosnak tartjuk röviden tájékoztatni az olvasókat az állattartásra vonatkozó szabályok aktualitásairól.
2010-ben kormányrendelet született, amely országos hatállyal írja elõ a kedvtelésbõl tartott állatok tartására és forgalmazására vonatkozó szabályokat. [A 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a magyarorszag.hu portálon is megtalálható.] Ezek közül érdemes kiemelni néhányat.
Ezután a kutyákat eladásukkor, elajándékozásukkor mikrochip
beültetésével kell megjelölni (ez vonatkozik a magánszemélyek közötti ajándékozásra és a menhelyrõl történõ örökbefogadásra is). A jogszabály alapján azon kutyákat, melyeknek gazdája nem változik, nem kötelezõ jelölni, de ezeket is érdemes, hiszen ez nagyban megkönnyíti megtalálni a gazdit, ha a kutya elkóborolna.
Szigorodtak az állatok tartására vonatkozó elõírások: kutyát 10 m2 - nél kisebb területen vagy állandóan kikötve nem szabad tartani, a kikötéshez használt eszköz pedig nem lehet 4 m-nél rövidebb.
Nem jelent változást a korábbi szabályokhoz képest, hogy (a kijelölt kutyafuttatók kivételével) közterületen kutyát csak pórázon vezetve szabad sétáltatni.
Az állattartásra vonatkozó elõírások országos szintû szabályozása miatt az önkormányzat képviselõ-testülete új jogszabályt fogadott el az állattartás helyi szabályairól, mely május 15-én lép hatályba. Az új rendelet három olyan kérdéskört szabályoz, melyekre a kormányrendelet nem tér ki. Ezek a kerületben tartható állatfajok, az ingatlanonként tartható állatok egyedszáma és a kutyafuttatók kijelölése. A korábbi szabályokhoz képest ezekben alapvetõ változás nem történt.
A XIII. kerület területén - a Népsziget kivételével - nem tarthatók gazdasági haszonállatok (pl. baromfi, fogyasztási célra szánt nyúl). Lakásonként egy kutya és két macska, családi házban két kutya és két macska tartható külön engedély nélkül. Ennél több állat tartásához engedély szükséges. Az engedély megadásának feltétele a szomszédok legalább háromnegyedének írásos hozzájárulása.
Fontos változás, hogy az új helyi rendelet alapján a galambok etetése már nemcsak közterületen, hanem magánterületen is tilos és szabálysértésnek minõsül, amely 50 000 Ft-ig terjedõ bírsággal sújtható.
Az állattartásra vonatkozó szabályozások egyaránt szolgálják az állatok és gazdáik, illetve az állattartás hatásaival érintett lakosság érdekeit, ezért betartásuk és betartatásuk mindannyiunk érdeke. Az ezekkel kapcsolatos hatósági feladatokat a polgármesteri hivatal Építésügyi osztálya (állattartási engedélyek, állatvédelmi ügyek) és Jogi osztálya (szabálysértési és birtokvédelmi ügyek) látja el. Várjuk ezekkel kapcsolatos kérdéseiket, javaslataikat is.
ÉPÍTÉSI OSZTÁLY / Új jogszabályok az állattartásról